Skip to main content

Flagowy model Orbea Orca w nowej odsłonie

Nowy flagowy model szosowy Orbea koncentruje się na wadze,  oferując najlepsze możliwe osiągi podczas podjazdów:  natychmiastowe przyspieszenie, zwinne prowadzenie, tłumienie  drgań i doskonałe przenoszenie mocy.

Siódma generacja Orca wyznacza własną ścieżkę, proponując  lekki rower przeznaczony dla wspinaczy o wydajnej konstrukcji i 13  różnych modelach, które można spersonalizować za pomocą MyO. 

orbea sklep dystrybutor

Nowa Orca jest nie tylko lekka. To 6,6 kg technologii wspinaczkowej  zaprojektowanej, aby zmienić sposób, w jaki docierasz na szczyt.  Wrażenie na tak lekkim i wydajnym rowerze jest nie do pobicia, a to  natychmiastowe przyspieszenie, pochłanianie drgań i responsywne  prowadzenie pochodzi z ramy, która wie, gdzie ma być lekka, a gdzie  sztywna. Wysoka wydajność i ponadczasowość, ze wszystkimi opcjami  dostosowywania MyO: nigdy tak mało nie wyglądało tak dobrze! Orbea prosi o powitanie najlepszej maszyny do wspinaczki hasłem  „Chwała lekkości!” 

dystrybutor sklep orbea orca 2024 rower szosowy
dystrybutor sklep orbea orca 2024 rower szosowy

Orbea twierdzi, że jest to rower dla ludzi, którzy kochają wspinaczkę i  chcą najlepszego roweru na podjazdy. Jest również dla osób, które  szukają poczucia łatwego przyspieszenia, zwinności i responsywności,  które oferuje tylko naprawdę lekki rower. 

dystrybutor sklep orbea orca 2024 rower szosowy

Co sprawia, że Orca jest wyjątkowa? 

Filozofia rowerów wyścigowych Orbea 

Orbea zawsze wytycza własną ścieżkę, a w kategorii szosowej  dostrzegają polaryzację, z konkretnymi rowerami do określonych  zastosowań. Twierdzą, że najbardziej wydajne rowery Aero nigdy nie  mogą być naprawdę lekkie, tak samo jak najlżejsze rowery nigdy nie  mogą być super aerodynamiczne. 

„Super aerodynamiczny rower potrzebuje mniej watów przy dużych  prędkościach. Ale wraz ze wzrostem nachylenia i spadkiem prędkości  efekt grawitacji przejmuje opór powietrza, a lekki rower zyskuje  przewagę. Aby to udowodnić, przeprowadziliśmy testy wydajności przy  niskich i wysokich prędkościach. Testy wydajności przy niskiej prędkości mierzą liczbę watów potrzebnych do utrzymania danej prędkości na  stromym wzniesieniu. Ten test usuwa aerodynamikę z równania. Aby  osiągać dobre wyniki, rowery muszą być lekkie i skutecznie przenosić  moc z korby na koła” — mówi Joseba Arizaga, kierownik produktów  szosowych Orbea. 

orbea sklep dystrybutor

„Drugą stroną równania jest test wysokich prędkości. Na welodromie  mierzymy waty potrzebne do utrzymania dużej prędkości, gdzie  dominuje aerodynamika. Aby osiągać dobre wyniki, rowery muszą  minimalizować opór. Zmniejszenie wagi o 500g przy nachyleniu 5%  pozwala zaoszczędzić około 3W. Jeśli zwiększysz nachylenie do 10%,  oszczędności wzrosną do około 6W. Przy wyższych prędkościach  aerodynamika przejmuje kontrolę. Tak więc przy 30 km/h super-aerobike  oszczędza około 12 W, przy 40 km/h wzrasta do 15 W, a przy 50 km/h to  około 28 W. Dlatego zwiększanie wagi lekkiego roweru w zamian za  aerodynamikę nie ma sensu. 

Na podjazdach im lżejszy rower, tym lepiej, a przy dużych prędkościach  im bardziej aerodynamiczny, tym lepiej. Rower o średniej masie z  właściwościami aerodynamicznymi nigdzie nie wygrywa”, wyjaśnia  Arizaga. 

Orbea twierdzi, że Orca jest około 3 W szybszy niż rower aero dla  przeciętnego rowerzysty na 5% nachyleniu i około 6 W szybszy na 10%  nachyleniu. Dodanie częściowych cech aerodynamicznych, a co za tym  idzie, wagi, zagroziłoby tym zaletom i zmniejszyłoby to szczególne  poczucie lekkości, zwinności i szybkości reakcji. 

orbea sklep dystrybutor

Czysta lekkość 

Orbea zmniejszyła wagę, dbając o wszystkie szczegóły. Im lżejsza staje  się rama, tym bardziej skomplikowane staje się usunięcie większego  ciężaru bez kompromisów. Droga Orca do lekkości polegała na obsesji  na punkcie szczegółów. Cała ta praca zaowocowała ramą OMX o masie  750 g w rozmiarze 53 i widelcem o masie 360 g. Rama OMR waży 1030  g, a widelec waży 410 g.

orbea sklep dystrybutor

Usunięcie zakładek 

Rama karbonowa składa się z kawałków karbonu, precyzyjnie wyciętych  i ułożonych we wzór przed uszczelnieniem żywicą epoksydową. W  kawałkach carbonu nie może być żadnych przerw, co oznacza, że każdy  z nich musi nieznacznie zachodzić na siebie. Dzięki użyciu mniejszej  liczby większych kawałków jest mniej nakładania się, co pozwala  zaoszczędzić gramy. Oczywiście dodaje to pracy, co oznacza, że proces układania musi być bardziej precyzyjny i czasochłonny, ale w ten sposób  OMX zużywa 90 sztuk mniej carbonu. 

orbea sklep dystrybutor
orbea sklep dystrybutor

Skoncentrowanie się na kształtach 

Żywica epoksydowa potrzebna do trzymania razem kawałków carbonu również musi być ściśle kontrolowana. Nadmiar żywicy epoksydowej  może gromadzić się na ostrych krawędziach lub narożnikach. Starannie  projektując ramę, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiaru żywicy  epoksydowej, Orbea usuwa niepotrzebny materiał i oszczędza gramy.

orbea sklep dystrybutor
orbea sklep dystrybutor

Pełna kontrola 

Praca z kołami OQUO i ich wewnętrznymi komponentami OC od  samego początku pozwala firmie Orbea zaprojektować kompletny rower,  wyważając wagę i oszczędzając gramy. Koła OQUO to lekkie koła o  wysokich osiągach, a zestaw kołowy RP35-LTD waży tylko 1380g.  Mostek RP10 jest również jednym z najlżejszych na rynku, podczas gdy  nowa kierownica HP11 waży 190 g. Dla tych, którzy wolą zamontować  zintegrowaną kierownicę Vision Metron 5D lub Deda Alanera, Orbea ma  adapter pasujący do tych elementów.

dystrybutor sklep orbea orca 2024 rower szosowy

Proces malowania i osprzęt 

Proces malowania i osprzęt są również kluczowe. Ramy Orbea są  malowane w siedzibie Kraju Basków. To pozwala firmie Orbea ściśle  kontrolować proces i jeszcze bardziej zmniejszać wagę. Marka twierdzi,  że farba waży około 15 g, a osprzęt ramy około 20 g. 

orbea sklep dystrybutor

Stosunek sztywności do wagi 

Orbea wyjaśnia, że możliwe jest wykonanie bardzo lekkich rowerów; jeśli  jednak tracisz wydajność z powodu braku sztywności, to nie ma to  sensu. Kiedy projektowali Orca, zaczęli od docelowej sztywności, aby  zapewnić, że nawet najsilniejsi wspinacze będą pewni wydajnego  przenoszenia mocy. Następnie zaprojektowali Orca tak, aby była jak  najlżejsza, bez uszczerbku dla tej liczby. 

Kluczową cechą była konstrukcja ramy Powerspine. Tutaj dolny  kręgosłup ramy przejmuje znaczną większość obciążeń skrętnych i  bocznych. Główka, dolna rura i tylne widełki są odporne na skręcanie i  przenoszą moc na tylne koło, zwiększając precyzję kierowania. Ta  konstrukcja pozwala Orbea zaoszczędzić na wadze w innym miejscu  ramy bez uszczerbku dla sztywności. 

orbea sklep dystrybutor

Poczucie jazdy 

Wrażenia z jazdy na lekkim rowerze są nie do pobicia — to połączenie  natychmiastowej reakcji i zwinności. Na podjazdach nowa Orca jest  niezaprzeczalnie szybka, ale brak wagi można również odczuć w  zwinnym prowadzeniu i odczuciu przyspieszenia podczas naciskania na  pedały.

Duża część tej zwinności to geometria Orca, która w dużej mierze  pozostaje niezmieniona. Krótsze tylne widełki, a co za tym idzie, krótszy  rozstaw osi, to jedyna modyfikacja geometrii, która ma na celu nadanie  rowerowi szybkości reakcji i zwinności, których wymagają wspinacze od  swoich rowerów. Bardziej okrągłe sekcje ramy pomagają zredukować  wibracje, oszczędzając energię podczas dłuższych przejażdżek. Szerszy  prześwit pozwala na opony o średnicy do 32 mm – maksymalizując  przyczepność i zgodność, a także, jak odkrywają współcześni kolarze  szosowi, zmniejszając również opory toczenia. Ostatnim, ale nie mniej  ważnym elementem jest program MyO, który pozwala rowerzystom dostosować ergonomię, aby uzyskać idealne dopasowanie. 

orbea sklep dystrybutor

Aerodynamika 

Nawet jeśli cechy aerodynamiczne nie są kluczowe w tym rowerze,  Orbea nie zapomina o marginalnych korzyściach, jakie możesz uzyskać.  Orbea twierdzi, że ilekroć aerodynamika nie wpływa na wagę ani  wyczucie, wybiera najbardziej aerodynamiczne rozwiązanie. Jednym z  przykładów jest prowadzenie kabli ICR, które zostało dokładnie  przemyślane w celu zmniejszenia oporu. Nowy mechanizm zacisku  siodełka, który jest nie tylko prosty i wydajny, ale także starannie  zaprojektowany, aby zmniejszyć powierzchnię i poprawić aerodynamikę.  I chociaż widelec został zaprojektowany tak, aby zminimalizować wagę,  jego kształt pomaga jednocześnie zmniejszyć opór. Kolarze mają  również możliwość nadania priorytetu aerodynamice za pośrednictwem  programu MyO, który pozwala im dostosować ergonomię lub wybrać  bardziej aerodynamiczne koła i kierownice. 

orbea sklep dystrybutor

Składniki premium 

Komponenty OC: zaktualizowana gama komponentów OC pozwala  firmie Orbea oferować lepszą integrację niż kiedykolwiek wcześniej.  Wysokowydajne sztyce oferują uniwersalny, przyjazny dla użytkownika  system zacisków, który współpracuje z karbonowymi, aluminiowymi,  okrągłymi lub owalnymi szynami. Nowa oferta kierownic z  najnowocześniejszą ergonomią, a Orbea będzie jedną z pierwszych  marek z rozszerzonymi kierownicami szosowymi w pełnym  asortymencie. 

Orca korzysta z nowej kolekcji kół Oquo, które są dostępne w wersji  carbonowej lub aluminium na trzech różnych poziomach: LTD, Team i  Pro. Istnieją trzy różne profile, które pozwolą użytkownikom wybrać  pomiędzy najlżejszą obręczą 35 mm, najbardziej aerodynamiczną  obręczą o głębokości 57 mm lub wyważoną obręczą z profilem 45mm,  który z pewnością będzie popularny. Szerokość wewnętrzna 21 mm daje możliwość wyboru pomiędzy szeroką gamą opon dla najlepszych  osiągów na każdej drodze. 

dystrybutor sklep orbea orca 2024 rower szosowy

Projekt wydajności 

Nowa Orca opiera się na zrozumieniu osiągów i konstrukcji firmy Orbea,  odzwierciedlając ich przekonanie, że rowery powinny świetnie wyglądać i  lepiej jeździć. Minimalistyczne, ponadczasowe linie Orca nadają jej  charakterystyczny styl i obejmują bardzo nowoczesną technologię. 

dystrybutor sklep orbea orca 2024 rower szosowy
orbea sklep dystrybutor

Modele i specyfikacje

  • Orca jest dostępna z najwyższej półki OMX dla tych, którzy szukają  najlżejszej wagi. Lub w OMR dla kolarzy, którzy są gotowi zaakceptować kilka dodatkowych gramów. 
  • Orca ma 7 różnych rozmiarów: 47, 49, 51, 53, 55, 57 i 60 cm.
  • W tegorocznej ofercie dostępne są trzy różne kolorystyki w ramie OMR  i dwie w ramie OMX. 
  • MyO pozwoli kolarzom jeszcze bardziej spersonalizować swoje rowery.

Nowa Orca będzie dostępna do zakupu od  dnia premiery. Od lipca teamy współpracujące z Orbea będą oficjalnie  jeździć na nowym rowerze, po wielu testach w ciągu ostatnich 18  miesięcy. WNT Ceratizit wystartuje w Tour de France Femme od 23  lipca, a Euskaltel-Euskadi zadebiutuje na rowerze 29 lipca w Clasica w  San Sebastian. 

Edytuj zgody cookie